Jak uczyć się przedmiotów ścisłych?

11 październik 2016

Naukę przedmiotów ścisłych ułatwiają mnemotechniki, czyli metody, dzięki którym możliwe jest stosunkowo szybkie zapamiętanie dużej ilości informacji. Wielu uczniów narzeka na to, że na przedmiotach ścisłych muszą uczyć się "suchych faktów" (geografia, biologia) albo wzorów (matematyka, fizyka), które są bardzo podobne do siebie, przez co trudno je sobie przyswoić. Do głównych zadań mnemotechnik należy pobudzenie wyobraźni. Dzięki nim nasza pamięć działa lepiej, a nauka staje się przyjemnością.

 

Za jedną z najbardziej popularnych i najskuteczniejszych metod zapamiętywania uważa się tzw. mind maps, czyli mapy myśli. Do ich sporządzenia potrzebujemy jedynie kolorowych kredek lub flamastrów oraz kartki papieru. Stworzenie mapy myśli jest bardzo proste.

Pośrodku kartki zapisujemy temat. Kolejne zagadnienia, które musimy sobie przyswoić, powinny mieć formę odgałęzień. Nie zapisujemy jednak żadnych informacji czarnym długopisem. Możemy rysować symbole albo kojarzące nam się z danym zagadnieniem obrazki, które przedstawiają np. różne postaci, sytuacje, rebusy. Jednym słowem, rysunki powinny być kolorowe. Im dziwniejsze i śmieszniejsze pomysły przyjdą nam do głowy, tym lepiej. Łatwiej przecież zapamiętać to, co jest ciekawe, a nawet absurdalne, niż zdania wyliczone od punktów.

Dlatego zamiast uczyć się na pamięć przykładowo klasyfikacji organizmów z biologii, warto rozrysować ów schemat (bez trudności przyporządkujemy np. danym grupom zwierząt odpowiednie grafiki).